Aha, Bha Asitleri Nedir? Krem, Serum ve Tonik Olarak Nasıl Kullanılır?

cold snow wood art
Photo by Vie Studio on Pexels.com
Reklamlar

Cilt bakımımızda son zamanlarda yer eden meşhur bu asitler nedir? Aha, Bha asitleri ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Cildinize asit sürme fikri biraz göz korkutucu olsa da aslında bir çok insanın muzdarip olduğu cilt sorunlarına çözüm olabilirler.

Aha ve Bha asitleri Nedir?

Bu kısaltmalar ne anlama gelir öncelikle bunu açıklamakla başlayalım. Aha yani Alfa Hidroksi Asitler, Bha ise Beta Hidroksi Asitler olarak adlandırılır. Meyve asidi olarak geçmektedirler. Peki Aha ve Bha asitleri ne işe yarar ve cilt bakım rutininize nasıl adapte edeceksiniz biraz ona değinelim.

Aha Asidi Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Kuru ve cansız bir cildiniz varsa Aha asidi tam size göre. Suda çözünebilen bir asit çeşididir. Cildin kuruluğunu ve parlaklığını geri kazandırmada, yaşlanma belirtilerini azaltmada, sivilce ve onun sonucunda oluşan izleri yok etmede, lekelenmelerde, yara izlerinde, kıl dönmesine kadar etkili bir asit çeşididir. Su tutan bir etkiye sahiptir bu da cildi soyup yeniledikten sonra nemi de cilde getirmesini sağlar. Soyma dediğime bakmayın cildimiz zaten her 30 günde bir kendini yeniler ve soyulur. Bu soyma çeşidi daha çok cilt rengini eşitlemek, lekeleri siyah noktaları ortadan kaldırmak için bir yöntem yani cildimizde zaten olmaması gereken şeyleri soyar.

Cildimizin tipine göre kullanmamız gereken bir üründür. Ürünü alırken üzerindeki konsantrasyon yüzdelerine bakmayı unutmayın %2, %10, %20 gibi değerler yazar. Yeni başlayanlar her zaman düşük olandan yani %2 olandan başlamalıdır. Zamanla arttırabilirsiniz. Kullanım sıklığını da hafta da bir kez tutmak başlangıç için doğru olacaktır. Sonrasında haftada iki kereyi geçmeyecek sekilde tavsiye edilir. Aha asitine sahip içeriklerde daha çok Glikolik asit, Laktik asit ve Sitrik asitle karşılaşırız. Ciltteki etkisini düzenli kullanımda ancak görebilirsiniz. Peeling için en çok kullanılan Aha türü Glikolik asittir.

Bha Asidi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Beta Hidroksi Asitler yağda çözünebilen asit çeşitlerindendir. Cilt bakımında sıklıkla kullanılan Bha, Salisilik asittir. Akne tedavisinde etkili olan bu asit çeşidi gözenekleri derinlemesine işler ve gözenek görünümünü azaltmada, kızarıklık ve iltihap tedavisinde çok etkilidir. Yağda çözünebilen bu asit çeşidi gözenekleri tıkayan yağı söker atar bu yüzdendir ki yağlı, karma ve normal ciltlerde daha etkilidir. Kuru ciltler için tavsiye edilmez. Bha asitler cildi temizlerken cilt için gerekli olan yağları aşındırmaz bu yüzden çok işlevsel ve önemlidir. Cildin daha alt katmanlarından çalıştığı için daha yavaş sonuç verir fakat etkili bir temizlik ve sonuç olacağı söylenebilir. Başlangıç için %2 vb düşük değerdekilerle ve haftada bir kere uygulayacak şekilde başlamanız tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Cildin tamamında uygulamadan önce küçük bir bölgede çene altı gibi test etmek gereklidir.
  • Önerilen kullanım koşullarına mutlaka uyun.
  • Ciltte tahriş olursa doktorunuza danışın.
  • Mutlaka güneş koruyucu kullanın. Hassaslaşan cilt için önemli
  • Geceleri kullanmak daha doğru olacaktır. Fakat ertesi sabah mutlaka yine güneş koruyucu sürün.

Glikolik asit nedir?

Glikolik asit cilt tedavilerinde daha çok aydınlatmak ve beyazlatmaya yönelik kullanılan melanin sentezi düzenleyebilir. Cildin yenilenmesini hızlandırır, kolajen arttırmada etkilidir bu yüzden yaşlanma karşıtı olan ürünlerde sıklıkla görülür ve oldukça önemlidir.

2 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Hyalüronik Asit Nedir? | Ne işe yarar? | Nasıl yapılır? | Hayata dair | güzellik

Bir Cevap YazınCevabı iptal et