ARALIK AYINDA HANGİ BALIK YENİR?

fried fish with vegetables dish on teal plate
Photo by Valeria Boltneva on Pexels.com
Reklamlar

Aralık ayında balıklar iyice yağlanır ve lezzetlenir. Peki sofraya hangi balıklar gelmeli sizin için kısa bir araştırma yaptım. İşte Aralık ayının balıkları.

Balık içeriğindeki doymamış bir yağ çeşidi olan Omega 3 oldukça önemlidir. Kalp ve damar sağlığı için önemli bir yağdır. Uzmanlarca mevsiminde tüketilen balıkların bağışıklığı güçlendirdiği söylenmiştir. Zeka gelişimine yardımcı. Hücreleri onarıyor. Diyabete ve eklem ağrılarına faydası var. Kış sofralarının vazgeçilmezi balığın faydaları saymakla bitmez. Gelin bu ay hangi balıklar tüketilmeli bakalım…

Photo by energepic.com on Pexels.com

ARALIK AYININ BALIKLARI

USKUMRU

Uskumru balığı namı değer en lezzetli balık. Bu ay içerisinde en sulu halini alır. Norveç uskumrusu en yüksek kalitede olduğu söyleniyor. Ülkemizin denizinde de rahatlıkla yetişen uskumrunun bir dönem üreyebilmesi için avlalanması yasaklandı.

LÜFER

Göçmen bir balık olan lüfer balıkların efendisi olarak anılır. Soğuk denizlerde gezmesi sonucu lezzeti de artar. Karadenizden gelerek Marmara denizi üzerinden başka sulara gider ve soyu tükenme tehlikesi altında olan bu balıkları 20cm altında ise satın almayıp ALO 174 ya da İMER’e ihbar edebilirsiniz. Cetvelle elinizin karışını ölçüp cm fikiri edinebilirsiniz. Böylelikle soylarının tükenmesinin önüne geçebiliriz.

PALAMUT

Balık denildiğinde ilk akla gelenlerden Palamut uygun fiyatıyla sıklıkla tercih edilen bir diğer balık türüdür. Büyük bir balık olması tek tek satın alınmasını sağlar ki bu da alıcı için kolaylık oluyordur.

TORİK

Sezon boyunca fazlasıyla tüketilir. Kısa sürede büyümesinden kaynaklı konserve balıkta sıkça tercih edilir ve lezzetli olan torik balığı aralık ayında da çok tercih edilenler arasında.

BARBUN

Ilıman denizlerde yaşamayı seven barbun küçük görünümlü fakat aslında etli bir balık türdür. Lezzeti de bu aylarda bir hayli artmaktadır.

Kasım ve özellikle Aralık ayları ülkemizde balık sezonunun en hareketli dönemleri balıklar yağlanıp lezzetlenir. Kısaca anlattım e sofraya gelsin mi balıklar 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et