Bebeksi bir cildin 5 püf noktası!

Reklamlar

En değerli giysimiz cildimiz bilindiği üzere ve onu korumak icin neler yapabiliriz yazımda size bunlara dair püf noktalardan bahsedeceğim. Hadi başlayalım.Kadınlar için cilt güzelliği asırlardır büyük bir öneme sahip. Günümüzde ise doğal güzellik arayışımız devam etmekte. Makyajla kazanılan güzelliğin kalıcılığı bile cildimizin sağlık durumu ile bağlantılıdır. Şimdi dikkat etmemiz gerek 5 önemli püf noktayı sizinle paylaşacağım !

  • Temizlenmiş bir cilt

Cildimizin bebeksi olabilmesi icin ilk adim tabii ki temiz bir ciltten geçer bunun icin neler yapabiliriz gelin biraz bunlardan bahsedelim. Ilk adım sabah soğuk denilebilecek bir suyla cildimizi temizleyelim kan dolaşımı artan bir cilt daha gergin ve saglıklı olacaktır. Ek olarak tercih ederseniz cildinize uygun olabilecek tonik ile bir pamuk yardımıyla cildinizde kalan kir ve kalıntıları alabilirsiniz. Bu islemi ayni zamanda gül suyu ile de yapabilirsiniz.

  • Nemlendirmek

Herşeyden önce cildi doğru nemlendirmek en önemlisi. Burada cilt tiplerine göre bir kaç tüyo vereceğim. Eğer cildiniz çok hassas ve problemliyse denemeden önce bir doktora basvurmanızı tavsiye ediyorum. Evet gelelim en sevdiğim tariflere !

Kuru ciltler icin;

Zeytinyağının doğal güzellik tariflerinde başı çektiğini hepimiz biliyoruz. Sizin gibi cildi kuru olanlar gönül rahatlığıyla kullanabilir. Içine bir takim sevdiğiniz kokulu yağları da katarsanız hem kokusuyla hem cildinize yaptıgı muhteşem etki ile başınızı döndürecek emin olabilirsiniz. Haftada bir yıkanmış temizlenmiş hafif nemli cildinize uygulayınız.

Karma ciltler için;

Öncelikle en kafa karıştıran cilt tiplerinden bir tanesiyle karşı karşıyayız. T bölgen ile başın dertte biliyorum. Benden tavsiye neme ihtiyac duyulan yerler için farklı T bölgen için farklı ürün kullanmandan yana olacak örneğin gül suyu ya da toniği t bölgene kullanabilir nemlendiricini ise diğer bölgelere kullanabilirsin.

Yağlı ciltler için;

Yağlı cilde sahip insanların yaptığı en büyük hata ciltlerini nemlendirmemektir. Fakat her cildin neme ihtiyacı vardır bunu unutmamak lazım. Tek yapmanız gereken nemlendirici alırken içeriğine dikkat etmek olacak. Içeriğinde yağ olmayan ‘oilfree’ ürünleri tercih etmeniz sizin icin oldukça önemli akneyi ve parlamayı tetiklemeyecektir. Su bazlı ürünler ilk tercihiniz olsun. Evde doğal nemlendirici isterseniz de salatalık imdadınıza koşacaktır.

  • Su içmek

Bol bol su içmek bebeksi neme doyan bir cildin anahtarıdır. Su hayattır diye bosuna denilmemiş hem bedenen hem ruhen hem de cilt sağlığınız için en önemli şeydir. Yetersiz su tüketiminde cilt kuruyor ve esnekliğini kaybediyor. Cildinizi yenilemek ve bebeksi bir güzelliğe kavuşmak icin günde mutlaka 8 bardak su icmeyi ihmal etmeyin.

  • Besinler

Kozmetik ürünlere para harcamadan önce bedenen yeterli besin aldığımızdan emin olmalıyız. Peki bebeksi bir cilt icin cilde iyi gelen hangi besinleri tüketmeliyiz derseniz iste cevabi; Bol bol yeşil renge sahip besinleri tüketmemiz ilk şart. C ve E vitamini yüksek ürünleri özellikle tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Ispanak, domates, armut, keten tohumu, karpuz ve aklınıza gelebilecek bir çok sebze ve meyveyi tüketmeyi ihmal etmeyin.

  • Masaj

Cildinize her sabah ve aksam temizlerken yuvarlak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Fırca vb urunleri kullanmadan önce mutlaka cildinize uygun olan ürünleri almayı unutmayın. Fırça gibi ürünler temizlik icin ideal urunler olup masaj yapmayi amaclamaz yani masaj icin ellerinizdeki dogal isidan ve basinctan yararlanmaniz daha dogru olacaktir.

3 yorum

Bir Cevap YazınCevabı iptal et