ÇAY AĞACI YAĞININ CİLDE FAYDALARI

çay ağacı yağı
Reklamlar

Çay ağacı yağının cildimize faydaları nelerdir? Çay ağacı yağı nedir? Nelere iyi gelir? Gelin hangi tedavilerde kullanılır bakalım

Çay ağacı yağı nelere iyi gelir?

Saç bakımı

Çay ağacı yağı saç derisindeki egzama, sedef ve kepek gibi sorunların çözümünde kullanılan bir çeşit doğal yağdır. Saçların güçlenmesinde etkilidir. Sağlıklı ve uzun saçlara kavuşmak için inceltmiş olduğunuz çay ağacı yağını şampuanınıza ilave edebilirsiniz. Aynı zamanda saçtaki fazla yağdan da arındırır. Her saç tipi için uygundur. Saç köklerini besler ve saç dökülmesini engeller.

Akne tedavisi

Çay ağacı yağının akne tedavisinde kullanılması antibakteriyel olmasından gelir. Bir kaç damla çay ağacı yağını jojoba veya argan yağı gibi yağlarla seyreltip sivilce tedavisinde kullanabilirsiniz. Tek başına kullanılması tahrişe sebep olabilir bu konuda dikkatli olmakta ve öncelikle seyreltmiş olduğunuz yağı küçük bir bölgede test etmeniz tavsiye edilir. İltihaplı sivilceler de bile etkili olan bu mucizevi bitkinin yağını kullanmakta fayda var.

Kesikler, Yaralar, Mantarlar ve Enfeksiyonlar

Antiseptik ve antifungal özelliği 1920’lerde kanıtlanan çay ağacı yağı sayesinde kesikler ve yaraları iyileştirmek için kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda o tarihten itibaren mantar ve enfeksiyonlar gibi deri sorunlarını tedavi etmek için evlerde sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Uçuk tedavisi

Uçuklar gibi geçmesi zor olan enfeksiyon türlerini de engelleyen ve geçiren çay ağacı yağı bir tür doğal tedavi yöntemidir. Aynı zamanda uçuğun yayılmasını da engeller ve kısa sürede geçirir. Sabah akşam ince bir tabaka halinde ya da argan yağı ile seyreltilmiş şekilde uygulamak bölgeyi temizleyecek ve iyileşmesini sağlayacaktır.

Tırnak batması

Tırnak batması ile oluşan tahrişi ve ağrıyı hafifletir ve kızarıklığın azalmasında etkilidir. Antibiyotik etkisi ile tırnakta oluşan enfeksiyonu azaltır ve riskini ortadan kaldırır. 1 çorba kaşığı zeytin, lavanta, kekik veya hindistan cevizi yağına bir iki damla çay ağacı yağı ekleyin ve karıştırın. Batan tırnak üzerine karışımı sürün ve sıkı olmayacak şekilde bandajlayın. Her gün 3 kere tekrarlayın. Tahriş olmaması için 1 damla çay ağacı yağı başlangıç için daha uygun olabilir.

Terlemeyi kontrol altına alır

Aşırı terlemeye sahipseniz el ayak ya da genel olarak böyle bir probleminiz varsa çay ağacı yağının bir kez daha faydasını göreceksiniz antiseptik özelliği ile yoğun terlemede bölgedeki bakterileri ve kötü kokuları azaltır. Cildinizin pH seviyesini de kontrol altına alabilirsiniz bu terlemenin sebep olduğu ter bezlerini aşırı terlemesini de azaltır. Kullanımı; pamuklu bir beze bir kaç damla çay ağacı yağı damlatın. Koltuk altı, ayak, el vb başka yerlede sürün. Her gün iki defa uygulayabilirsiniz. Fazlasından kaçının tahrişe sebep olabilir. Dilerseniz bir kaseye su koyup içine bir kaç damla damlatıp karıştırıp pamuklu bezi içine batırıp sıkıp cildinize öyle uygulayın. Küçük bir yerde önce test edin tabii. Yaydığı güzel koku aynı zamanda deodorant olarak da kullanılmasını sağlar hem tedavi hem mis kokular ile çevrelenmiş olursunuz.

2 geri izleme / bildirim

  1. Parfüm Nasıl Yapılır? Evde Parfüm Yapımı | Hayata dair
  2. Kaş Gürleştirme Yöntemleri | Doğal Yöntemler Ne? | Hayata dair | güzellik

Bir Cevap YazınCevabı iptal et