Cilt bakım ürünlerinin kullanım sırası nasıl?

Reklamlar

Cildimiz için en doğru bakımı yapmak isteriz değil mi? Onca ürünün arasında zaman zaman eminim hepimiz hangi sıra ile uygulanmalı unutmuşuzdur ya da akıllara bu soru gelmiştir. Ve bu soruya yanıt aramak için gelin yazımıza bakalım.

woman washing her face
Photo by Shiny Diamond on Pexels.com

En başta cildi temizlemek gerekli. Cildiniz için en uygun cilt temizleme ürünü ile yüzünüzdeki kiri temizlemelisiniz ki yaptığınız uygulamalar daha iyi cildinize nüfus etsin ve tabii kir birikmemesi adına önemli bir adım. Sabah akşam cildiniz için gerekli olan bu uygulamayı yapmayı sakın ihmal etmeyin.

Photo by cottonbro on Pexels.com

Temizleme işleminin ardından cildimizin gözenekleri açılır. Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak da atlanmaması gereken bir aşama genellikle atlanabiliyor fakat kapanmayan gözeneklere kir dolma ve siyah nokta artma ihtimalini ya da sivilcelenme ihtimalini arttırabilirsiniz bu yüzden son derece önemli.

Photo by Polina Kovaleva on Pexels.com

Cilt tipinize göre haftalık kullandığınız bir maske ya da peeling ürünü kullanabilirsiniz. Artık herkesçe bilinen bir şeye de değinmek isterim içeriğinde parçacık bulunan peeling ürünleri tavsiye edilmiyor cildinizi çizip tahriş etme ya da gözeneklerde kalıntı bırakma gibi problemler yaşayabilirsiniz.

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Gelelim sıradaki işleme; Serumlar. C vitamini, E vitamini, ya da yaşlanma karşıtı serumlarınızı kullanmak için en doğru zaman gece olacaktır. Gece sürülen serumun etkisi 2 kata kadar artar. Dinlenmeye çalışan cilde serum daha iyi nüfuz edecektir.

Photo by Nika Akin on Pexels.com

Tüm bu işlemleri yapmadınız diyelim ama mutlaka nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın. Her cilt neme ihtiyac duyar. Bir süre sonra cilt kendi ihtiyacını karşılayamayabilir yaş aldıkça mesela ya da yeterli su içemedik diyelim ki. Bu rutinini mutlaka oluşturmalıyız.

Sevgiler 🙂

One comment

Bir Cevap YazınCevabı iptal et