EVDE TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

photo of women s hands
Photo by @thiszun (follow me on IG, FB) on Pexels.com
Reklamlar

Tırnaklarınız sürekli kırılıyor, sararıyor ve etleriniz sürekli kuruyorsa bu yazı tam size göre. Daha sağlıklı ve güçlü tırnaklar için evde hangi doğal bakımları uygulayabilirsiniz? Evde tırnak bakımı nasıl yapılır gelin bakalım.

Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa bunun sağlığınızla alakalı olup olmadığına bakmak lazım. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme oldukça önemli. Kalsiyum olan süt ve süt ürünlerini tüketmek gerekli ya da bir kalsiyum takviyesi alabilirsiniz. Su içmeyi unutmayın. Tırnaklarınız için de su oldukça önemlidir. Tırnak yeme ya da tırnak kenarlarındaki etleri yeme alışkanlığınız varsa bir an önce bırakın. Sağlığınız için bu hem çok zararlı bir alışkanlık hem de yumuşatmak varken törpülemek varken neden güzel ellerden mahrum olasınız değil mi. Tırnak bakımında maniküre gittiğimizde sırayla yaptığımız o işlemlerden yola çıkarak evde yapacağımız işlemleri anlatacağım. Hem çok kolay yapacak hem de tasarruf edeceksiniz

Törpülemenin önemi!

Tırnaklarını törpülerken doğru şekli veriyor musun? Tırnakların en çok hangi şekilde kırıldığını biliyor musun? Söyleyeyim küt şekilinde törpülenen tırnak daha kolay kırılır çünkü bir yerlere takılma ihtimalı daha fazladır. Küt şekli seviyorsanız mutlaka köşelerini biraz oval hale getirin. Şeklinde hiç bir fark olmayacaktır ve böylece tırnaklarınızı korumuş olursunuz.

Tırnak etleri çok kolay

Sıra tırnak etlerimize geldiğinde etrafında bulunan tırnak etlerimiz kestiğimiz taktirde daha sert şekilde geri gelecektir. En doğru ve kolay çözüm sıcak suyun içine biraz zeytinyağı damlatın sonra içinde beklettiğimiz ellerimizi çıkarıp yumuşayan etleri tahta bir çubukla geriye doğru it. Bu kadar basit. Alternatif olarak; Duşa girmeden önce tırnaklarınızı doğru şekilde törpüleyip duşta yumuşayan etlerinizi geriye doğru itebilirsiniz. Çıkınca da bir krem sürdük mü tamamdır.

Oje sürerken…

Ojelerinizi sürmeden önce mutlaka altına bir kat açık renk baz olarak kullanacağınız bir oje sürmelisiniz. Bu ojenin kalıntılarını tırnağınıza nüfus etmesini önleyecek ve tırnağınızın sararmasını yıpranmasını önleyecektir.

Tırnakları hızlı uzatmanın yolları

E vitamini;

E vitamini güçlü bir antioksidan ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirirci saç, cilt ve tırnak bakımında yardımcıdır. E vitaminin bulunduğu gıdalar ise, fındık, hindistan cevizi, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler ve avokado başta olmak üzere başka gıdalarda da bulunur. Yağda eriyen bir besleyici olduğu için en iyi sonuç fındık, tohumlar ve avokado bulunan sağlıklı yağlarla birlikte tüketildiğinde emilir. E vitamini yağı ve ya hapı edinerek de bu açığı kapatabilirsiniz. Her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı ya da çay kaşığı soğuk sıkım zeytin yağı tüketmeyi rutin haline getirebilirsiniz mesela. Ben öyle yapmaya başladım yararını gördüm şahsen tavsiyemdir.

Bir diğer mucize ise; SİRKE

Sirkenin içinde yararlı amino asitler ve antioksidan maddeler bulunur. Elma sirkesi eskiden yaraları iyileştirmek için kullanılırmış. Farklı bir çok etkisi bulunan Elma sirkesi doğal cilt bakımında en çok tercih edilen doğal üründür. Antibakteriyel olması ellerinizi bakteri ve virüslerden koruyacaktır. Cildi sıkılaştırma özelliğini unutmayalım. Ellerimizin kuruluğuna bağlı olarak erken yaşlanmasını istemeyiz bu yüzden ellerinizi koyduğunuz bir suyun içine biraz elma sirkesi damlatın. İçeriğindeki asitler aynı zamanda cildin soyulması yoluyla öl derileri atar bu tırnaklarınızın kenarındaki etler için harika bir yöntem.

Nemlendirmenin Önemi

Son olarak ellerimizi nemlendirmenin öneminde bahsedeceğim. Vücudumuzda dikkat etmemiz ve özen göstermemiz yerlerin başında ellerimiz gelir. Genellikle el yıprandığında ince deri olmasından kaynaklı cildin yenilenmesi kolay olmayacaktır. Kırışıklık ellerimizde de oluyor üstelik kolay kolay da geçmiyor. Bu yüzden ellerimizi nemli tutalım ve sürekli el kremimizi yanımızda taşıyalım. Tozdan, fazla sıcaktan ya da fazla soğuktan koruyalım. En güzel el kremleri genellikle içeriğinde zeytinyağı, badem yağı, limon, gliserin, vazelin, e vitamini içeriği bulunan ürünlerdir. Sağlıkla kalın.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et