Evde Yoga

Reklamlar

Evde Yoga Yapmak

 

Evde yoga yapılabilir mi? Evde yoga yapmak için gereken şeyler nelerdir? Yoga hakkındaki tüm sorularınızın cevabı için yazımı okumaya devam edin. 

evde yoga
Yan Krukov adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Yoga’nın popülerleşmesi üzerine

Sosyal medyanın büyük bir etkisi olduğunu tahmin edersiniz. Yoga yapan bir çok sayfa karşınıza çıkmıştır ve eminim ki ilginç hareketler ile vücut esnekliğini arttırmış kişilerle karşılaşmışsınızdır. İlgi çekici olmasının sebeplerinden biri de bu bence. Aynı zamanda ince ya da kilolu farketmeksizin herkesin hareket kabiliyetini arttırıp rahatça yoga yapabilmesi ilginç bir başka nokta. Ve en önemlisi de pandeminin getirdiği stres ve sağlıklı yaşamın önemine dair bilinç de bizi biraz daha spora, yogaya yöneltti diye tahmin ediyorum. Yine pandemi sebebi ile evde yoga yapmak isteyenlerin sayısı da bir hayli arttı. Peki bunun için neler gerekir? Nasıl kendi ortamınızı yaratabilirsiniz? Nereden başlanır? Gelin bakalım.

Evde yoga yapmaya başlamak için neye ihtiyacım var?

Mat önemli! Spor matlarından biraz daha farklıdır yoga matı o yüzden ne çok fazla yumuşak ne de fazla sert olan bir mat tercih etmeyin. İnternette artık her şeyi bulabildiğimiz gibi yoga matını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu aşama oldukça önemli doğru mat olmazsa hareketleri rahat yapamayabilirsiniz.

Doğru kıyafetler! Kıyafetlerinizin rahat olması gerekir. Nefes alabilecek bir kumaştan ve kan dolaşımınızı etkilemeyecek darlıkta olmasına özen gösterin. Genellikle tayt giyildiği için dikkat etmekte yarar var. İçinizde rahat hissettiğiniz her hangi bir şeyi giymekte özgürsünüz.

Bu iki şey en önemlileri diğer şeyleri de almak isterseniz alabilirsiniz pek tabii ama başlangıçta almak istemezseniz sonraya da bırakabilirsiniz. Gene de sizin için değinmek gerekirse; Yoga kemeri, yoga bloğu, yoga minderi, yoga çorabı ( ayaklarınız çıplak olması gerekir aslında ama rahat etmezseniz bunun için özel üretilmiş yoga çorapları var. Ayaklarınızın kaymasını önleyen bu çorapları edinebilirsiniz.) Yoga roller, yoga bitiminden sonra yoga roller işinize daha çok yarayabilir kaslarınızı gevşetmek için çok güzel bir alet.

Evde yoga yaparken yoganın bu prensiplerine dikkat!

 1. Doğru egzersiz
 2. Doğru nefes
 3. Doğru gevşeme
 4. Doğru beslenme
 5. Doğru düşünce- Meditasyon
ANTONI SHKRABA adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Evde yoga yaparken hangi tür bana uygun olur?

Yeni başlayanlar için; 

 1. Hatha Yoga
 2. Vinyasa Yoga
 3. İyengar Yoga
 4. Ashtanga Yoga
 5. Kundalini Yoga
 6. Yin Yoga

Bu yoga çeşitlerinin ve daha nicesinin olduğu derslere youtubedan ulaşabilme imkanınız var. Bunun yanında özel ders almak isterseniz çevrim içi de alabilme imkanınız var artık her şey daha kolay o yüzden başlamak istiyorsanız durmayın.

 • Hatha Yoga

 • Hatha “Ha” ve “tha” kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. “Ha” Güneş , “tha” ise Ay anlamlarına gelmektedir. Aynı zamanda “ha” hareket , “tha” nefes anlamına da gelir. Doğru nefesi ve doğru hareketlerin bütünüdür.
  • Vinyasa Yoga

 • Sabit bir akıl yoktur. Daha dinamik ve senkronize bir akıştır. Sıkılmadan yapabileceğinizi düşünüyorum
  • İyengar Yoga

 • Güç, dayanıklılık, denge be esneklik temele alınır. Bu yoga biçiminde vücudum her kısmının doğru yoga pozisyonunda olması en önemlisidir.
  • Ashtanga Yoga

 • Bir çeşit hatha yoga çeşididir. 8 basamaklı bir sistemdir. Temel unsur akış ve nefestir.
  • Kundalini Yoga

 • Bedende var olan enerji kanalları üzerine yoğunlaşır. Sinir sistemini iyileştirmeyi amaçlayan bir yoga çeşididir. Nefes, mantra ve mudralarla birlikte çok kuvvetli bir tekniktir.
  • Yin Yoga

 • Diğer tüm yoga çeşitlerinden gibi zihni be bedeni rahatlatır gevşetir ve aynı zamanda güçlendirir. Çok tercih edilen bir stildir. Omurga, üst bacak ve kalçayı hedefleyen bir çalışma stili vardır.
 • Yeni başlayanların deneyebileceği bir ders:

  https://youtu.be/Ko-1-oZpEVM

  Evde Yoga

 • Bir Cevap YazınCevabı iptal et