Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli?

Reklamlar

Gün içerisinde kahve içmeden duramayanlar bu yazıya. Eminim gün içerisinde en az 2 kahve içiyoruzdur hatta belki daha fazla. Peki aklınıza hiç günde kaç fincan kahve içilmeli sorusu geldi mi? Gelin bakalım…

Kahve içeriğinde yer alan bileşenlerden antioksidan ve bioaktifler sayesinde tüketilmesi gereken besinler arasına girmiş durumdadır. En çok tüketilen ürünlerden olan kahve sıkça tartışma konusu oldu ve gün içinde kaç fincan kahve içilmeli ne sıklıkla tüketilmeli sorusu sıkça soruldu. Eğer bir rahatsızlığınız yoksa kahve tüketmenizin bir sakıncası yoktur. Peki limit nedir? Gelin bakalım günde kaç fincan kahve içilmeli? Yararları ve zararları nelerdir detaylı bakalım.

Kanser ve Kalp damar hastalıklarını önlemede kahve

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kahve yüksek miktarda antioksidan içeriği sayesinde kanserle mücadele eden bir besin. Düzenli kahve tüketen bireylerde karaciğer kanseri başta olmak üzere bir çok kansere yakalanma riski oldukça azalıyor. Kanser biliyorsunuz ki vücudumuzda bulunan bir hücre yapısıdır.Fakat bu hücre yapısını kötü bir kanser hücresine çevirmemek elimizde kahve de bu yolda yardımcımız olarak hücre yapısını koruyup kontrolsüz çoğalmasını ve kansere dönüşmesini önlemeye yardımcı olur.

Adrenalin – Kahve ve Yağ yakımı

Kahvede bulunan kafein kanda bulunan adrenalin hormonu seviyesini yükseltir ve adrenalin kandan yağ hücrelerine taşınır orada yağ hücrelerine yakım için sinyal gönderir. Adrenalin ile ilk olarak enerjimiz arttı ardından yağ yakımını sağladı kahve daha ne yapsın. Spor yaparken serbest yağ asitlerinizi yakmak için işinize çok yarar bakın.

Diyabeti önlemek için günde kaç fincan kahve içmeli?

Diyabeti önlemek için günde kaç fincan kahve içmeli? Bilimsel araştırmalara göre günde 3-4 fincan kahvenin içeriğindeki kafein ve diğer bileşenlerin tip2 diyabetinin ortaya koyduğu etkileri azaltıp ortadan kaldırabiliyor.

Alzheimer, Demans ve Parkinson’dan korur

Yaşlı nüfusu etkileyen bu hastalıklar ciddi ve sinsi bir hastalıklar aslına bakarsanız. Enerji vermesi ve zihni açması açısından kahvenin sonuçları ortada. Araştırmalar dolayısıyla bu hastalıklara da yönelmiş. Ve araştırmalar göstermiş ki kahve tüketimi alzheimer ve demans gibi hastalıklara yakalanma riskini % 65’e kadar düşürmekte ve parkinson hastalığında da %30 ile %60 oranında azaltmaktadır.

Kahve içerken su içmeye özen gösterin!

Kahve içmek yararlı olduğu gibi doğru içilmediği takdirde zararları da olur. Kahvenin içeriğinde bulunan oksalat böbreklerimizde taş oluşmasına sebep olabilir. Böbrek taşlarının %75 oksalattan meydana geldiği görülmüştür bu sebeple su ile tüketilmesi gereklidir. Türk kahvesinin yanında su verilmesi geleneği belki de zamanında tecrübe edilerek öğrenilmiş ve aktarılmış.

Gelelim sorumuza günde kaç fincan kahve içmeliyiz. Ortalama bir cevap vermek gerekirse bu sayı 3 olacaktır. Hadi kahve yapmaya o halde 🙂

Beni İnstagramdan , Facebooktan ve Pinterestten takip etmeyi unutmayın

Bir Cevap YazınCevabı iptal et