Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik Asit Nedir
Şişe ve taş var
Reklamlar

Hyalüronik Asit nedir? Ne işe yarar?

Hyalronik Asit Nedir sorusunun cevabı aslında basit. Cildimizde hali hazırda bulunan bu asit çeşidi neden bu kadar önemli? Ne işe yarar? Sizin için detaylı araştırdım. Yazının devamında göreceksiniz ki Hyalüronik Asit son zamanlarda popüler olmakta haklı. Faydaları ve eksik olduğunda neler olur sizin için anlattım. Gelin Hyalüronik Asit nedir bakalım.

Photo by Chill Jane on Pexels.com

Hyalüronik Asit Nedir? Vücutta Nerede Bulunur?

Hyalüronik Asit Nedir? Vücudumuzun bir çok yerinde gördüğümüz bir asit çeşididir. Farkı dokularda nemi tutması dolayısıyla vücudu nemlendirmesi ile bilinir. Aynı zamanda matris yapısında besinleri taşır. Cildimizin daha dolgun olmasında yardımcıdır. Yaş aldıkça cildimizde bulunan bu bileşenler azalmaya başlar ve cilt elastikiyetini ve dolgunluğunu kaybeder.

Hyalüronik Asit Ne işe yarar?

Sivilceler ve sivilce izleri ile savaşır

Cildin en büyük düşmanlarından olan sivilceler ve sivilce izleridir. Hyalüronik asit bu izleri ile savaşır hatta tekrar sivilce oluşmasını bile engeller. Cildinizi daha pürüzsüz görünmesinde kesinlikle yardımcı bir asit çeşididir. Dışarıdan kirli havanın etkileriyle gelen kirden de koruyan bu asit pişman etmeyecek.

Yaşlanmayı geciktirir

Yaşlanmayı ya da en azından erken yaşlanmayı kimse istemez. Günümüz koşullarının stresi ve yoğun şartlarda hepimiz biraz yıpranmışızdır ama bunun cildinizi etkilemesine izin vermeyin. Yaşlanma karşıtı bir çok maddenin içeriğinde Hyalüronik asit vardır ve cildi nemli tutan bu madde cildinize kendi ağırlığından 1000 kat daha fazla nemi hapseder. Bu nemli bir cilde sahip olmak demektir. Nemli cilt elastikiyetini kazanır ve yaşlanmayı geciktirir. İlerleyen zamanlarda cildimiz hormonal değişikliklerden kaynaklı daha da ihtiyaç duyacaktır.

Aydınlık Cilt için Hyalüronik Asit

Solgun bir cilde sahipsen cilde ışıltısını geri vermek için Hyalüronik asit doğru bir tercih olacaktır. Yüksek oranda su tutması ile nem ihtiyacını karşılayan cildin ışıldar ve cilt tonun eşitlenir.

Göz Çevresi için Hyalüronik Asit

Göz çevresi en hassas olan ve yaşı en belli eden yerlerden bir tanesidir. İlk yıpranma belirtileri gösteren yerlerdendir. Bu yüzden göz çevresi bakımında nemin önemi yadsınamaz. Her asit her yer için kullanılmasa da Hyalüronik asit öyle değil göz çevresinin daha nemli ve elastikiyetini kazandırmada en iyi adreslerden. Fakat göz çevresi için özel yapılan ürünlerden kullanmayı unutmayın.

Eller için de Hyalüronik Asit

Gözleriniz kadar ellerinizde yıpranmaya ve kırışmaya müsait bir yerdir. İnce derilere sahip bu yerler ekstra neme ihtiyaç duyar. Elleriniz için de Hyalüronik asit mucizevi bir bakım çeşidi olacaktır. İçeriğinde hyalüronik asit bulunan aynı zamanda belki gliserin bulunan ürünler tercihiniz olsun.

Kuru Ciltlerin Nemlenmesi Hyalüronik Asit ile Daha Kolay

Kuru ciltlerin en çok şikayet ettikleri şeylerden bir tanesi bir türlü ciltlerini nemlendirememeleridir. İşte artık daha kolay nemli ve parlak bir cilt için Hyalüronik asit imdadınıza yetişecek. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum faydasına inanamayacaksınız. Cildiniz daha sağlıklı ve daha esnek olacak o gerginlik hissi gidecek. Makyajınızı yapmak artık daha keyifli olacak. Bence kullanmayan kalmamıştır ama kullanmıyorsanız başlamanız için ısrar ediyorum.

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Hyalüronik Asit nasıl kullanılır?

Cildin üst dokusunda kullanıldığı gibi cildin alt dokusuna da yerleştirilebilen Hyalüronik asit cildin alt dokusuna yerleştirilen belki de en zararsız ürünlerden bir tanesi. Reaksiyon gösterme ihtimali neredeyse hiç olmayan bu asit çeşidini cildi dolgunlaştırmak ya da dudakları dolgunlaştırmak için hatta burun şekillendirmek için bile kullanıyorlar. Gönül rahatlığıyla kullanılıyor çünkü hali hazırda ciltte var ve yalnızca takviye ediliyor.

Evde Hyalüronik Asit Serum yapımı

Evde kendi serumunuzu yapabilirsiniz. Bunun için yaptığım araştırmaya göre hiç de zor değil. Kendim de bunu deneyecek ve instagram hesabımdan tecribelerimi anlatacağım. Şimdi nasıl yapılır aşamaları nelerdir bakalım. Dediğim gibi çok kolay;

  • Küçük bir serum şişesi ( Damlalıklı )
  • 3.5 yemek kaşığı damıtılmış su (ezcanelerden edinebilirsiniz)
  • Hyalüronik asit tozu 1/2 yani yarım çay kaşığı kadar ( eczanelerden edinebilirsiniz)
  • Bitkisel gliserin 1/2 yarım çay kaşığı kadar
  • Hepsini karıştırana kadar kapağını kapatıp çalkalıyoruz. Birbirlerine karışana kadar
  • Jelleşene kadar buzdolabında bekletiyoruz.

İnstagram’dan Hayata Dair Blogunu takip edin birlikte deneyelim.

Kişisel İnstagram sayfam için de tıklayabilirsiniz.

Aha, Bha asitleri ne işe yarar yazıma bakmak için tıklayınız.

Bu yazımda Hyalüronik Asit Nedir paylaştım sizlerle. Yeni yazımda görüşmek üzere hoşçakalın

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et