KLASİK MÜZİĞİN ETKİSİ

Reklamlar

İnsanlar üzerinde klasik müziğin etkisi ; 5 Ana madde

Müzik ruhun gıdasıdır. Peki ya o huzurlu klasik müziğin etkisi? Araştırmalar gösteriyor ki insan bedenine klasik müziğin çok daha büyük etkileri varmış. Bunları bilseydiniz klasik müziksiz bir gününüz geçmezdi. İşte insanlar üzerindeki 5 büyük etkisi;

klasik müziğin etkisi, kız
Tirachard Kumtanom adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

1. Klasik müziğin etkisi ;

Stresten uzak !

Klasik müziğin günümüzdeki en değerli etkisinden bir tanesi stres ve depresyondan uzaklaştırması ve sakinleştirmesi. Araştırmalar gösteriyor ki klasik müzik dinlemek insanları sakinleştiriyor ve stres yönetiminde bir adım öne geçiriyor. Stresli hayatlarımızdan biraz uzaklaşmak ve hatta stres olmamak için bugün biraz klasik müzik dinlemeye ne dersin?

2. Klasik müziğin etkisi ;

Yaratıcı düşünce

Yaratıcı düşünceye sahip olmak için klasik müziğin sihrine başvurabilirsiniz. Fikirler öyle kolay ortaya çıkmıyor elbette ama zihininizi toparlamada yardımcı olup etki ettiğini araştırmalar söylüyor ben değil. Bir şans vermek lazım neden olmasın belki büyük fark yaratırsınız.

3. Güçlü Hafıza

Hafızanızda önemli şeyleri tutmakta zorluk mu yaşıyorsunuz? Çalışma yaparken ister iş için olsun ister ödev için kendinize uygun bir parça ile çalışmayı mutlaka deneyin. Okuduğunu anlamakta zorluk çekmeden üstüne bir de hafızada tutmanda yardımcı olacak bir yöntem olarak denemeye değer. Şu anda bu yazı yazarken ben de dinliyorum ve kelimeler akıp gidiyor benden söylemesi.

Alexandr Nikulin fotoğrafı

4. Klasik müziğin etkisi ;

Odaklan!

Evet odaklanmak günümüzde çok zor. O kadar çok dikkat dağıtan şey var ki hayatımızda insanlar olsun, sosyal medya olsun, kaygılarımız ve susmayan düşüncelerimiz gibi gibi daha uzar gider. Ama klasik müzik ile birlikte tek bir şeye odaklanıp dikkat dağıtan şeylerden izole olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 5. Son olarak en önemlisi ;

Kaliteli Uyku

Uyumakta zorluk çekiyorsanız sakin tempoda olan güzel rüyalar görmenizi sağlayacak bir klasik parça ile mışıl mışıl bir uyku çekebilirsiniz. Uyku kalitenizi arttırmak için bile bu yönteme başvurabilirisiniz. Kaliteli uyku biliyorsunuz ki herşeyden önce tüm bu yukarda saydığımız sorunları da ortadan kaldıracak şeylerden bir tanesi o yüzden klasik müzik harika bir fikir.

Başka yazılarıma göz atmak isterseniz; Seveceğinizi düşündüğüm bir yazı,

İşte Gülmenin Faydaları; https://dilanparlak.com/gulmenin-faydalari/

Sizin için yazarken dinlediğim listeye ulaşmak isterseniz; https://open.spotify.com/playlist/37i9dQZF1DX50uBtloazYo?si=314aa62ecbc34cb3

Bir Cevap YazınCevabı iptal et