KURU MEYVE Mİ YAŞ MEYVE Mİ DAHA KALORİLİ?

round yellow and red fruits
Photo by Lum3n on Pexels.com
Reklamlar

Kuru meyve mi yoksa yaş meyve mi daha sağlıklı? Hangisinin kalorisi daha yüksek? Besin değerleri aynı mı? Aslında bakın nasıl birbirlerinden farklı..

Photo by Анна Галашева on Pexels.com

Kuru meyve de yaş meyve de kendilerine göre artılar ve eksiler barındırır. Aslında bakarsanız niyetinize göre sizin için hangisi daha doğru ve yararlı karar verebilirsiniz ki bu yarar da değişebilir bazı durumlarda. Mesela kilo vermek istiyorsanız meyvelerin kalorileri kurutulduktan sonra artar hem de büyük bir farkla. Dolayısıyla kilo vermek için yaş meyve daha uygun olacaktır. Tabii şöyle bir yöntem de uygulayabilirsiniz sonuçta kalori sayıyorsanız uygun bulduğunuz kuru meyveyi kontrollü şekilde tüketebilirsiniz. Hem kurutulmuş meyvelerin lif oranı yüksektir bu da diyette en iyi şeylerden biridir tok tutar. Besin değeri yüksek olsun diyorsanız da kurutulmuş meyveler sizin için daha uygun olacaktır.

Kuru Meyvenin Yararları

  • Besin değeri zenginleşir ve vücudunuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri verir.
  • Enerji vermesi yorgunluk ve stresi azaltır.
  • Kalsiyum açısından zengindir
  • Antioksidandır
  • Kurutulduktan sonra lif oranında büyük artış olur
  • Bazılarında demir oranı yükselir ki bu da kansızlık problemi yaşayanlar için oldukça önemli.

Yaş Meyvenin Yararları

Yaş meyve ile kuru meyveyi kıyasladığımızda kuru meyvenin besin değeri, lif oranı, mineral ve vitamin değerleri artar. Dolayısıyla kuru meyve ile kıyaslandığında yaş meyve daha az besleyici değerlere sahiptir. Yararlı mı derseniz tabii ki yine de yararlı sadece oranı düşük. Birazdan örnek ile değerleri açıklayacağım.

  • C vitamini olan meyveler kurutulduğu takdirde bir ısıya maruz kalacakları için besin değerlerinde düşüş söz konusu olacaktır. Yaş olarak tüketmek daha doğru olur.
  • Kalori alımını dengede tutmak istiyorsanız taze meyve yemenizde bir sınırlama yok. Fakat kuru meyvede öyle değil fazlası kilo alımına bile sebep olabilir. Kilo da sağlığınızın bozulmasında önünüzdeki en büyük engeldir.
  • Meyvelerin kurutulması meyve suyunun da büyük bir oranda kaybetmesini sebep olur. Meyvenin suyunun faydalarına bakacak olursak. Meyve ve sebze gibi gıdaları tükettiğimizde içeriğindeki su hücreler tarafından emilmesi daha kolay olur. Hücrelere nüfus etmesi vücutumuzun daha uzun süre su destekli olmasını sağlar ve hücreler de daha verimli çalışır.

Sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Sağlıkla kalın

Paylaşmak için;

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap YazınCevabı iptal et